|
|
|

בוסתן כַֿיָאט

התערוכה מתחלקת לשני פרקים, פרק היסטורי ופרק המוצג בגלריית בית הגפן

אמנים: 
כרים אבו שקרה, פואד אגבאריה, יונתן אופק, רושדי אל מאדי, יעל בלבן, עדנה גורני, גיל יאיר, חווה גילון, ראודה גנאיים, נעמי ספרן הון, איוון הלמרייך, לילך ובר, צפי זהר, אווה זובסטרסקה, יעקב חפץ, אנה לוקשבסקי, רחל לוריא, סימונה אור מונטיאנו, מנאל מחאמיד, קיארה מיניאני, לידה שרת מסד, אנואר סאבא, שחר סיוון, איריס סינטרה, הילה סלעי, עבד עאבדי, אסד עזי, יובל פייגלין, דוד בהר פרחיה, דביר רובנר, כרמית רוזן, יעוז ריבנזון, מוטי שובל, היבא נשאשיבי שחאדה, רונה שחר

אוצרת: יעלה חזות, איל פרידלנדד, עבד עאבדי

פתיחה: 3.9.2016
נעילה: 5.11.2016

בוסתן כַֿיָאט, השוכן בוואדי שיח על מורדותיו הדרומיים של הכרמל, הוא יצירת מופת אדריכלית היונקת את השראתה ממסורת הגנים הערבית-מוסלמית וכולל מפלי מים, מזרקות, בריכות ותעלות המקשרות בין חלקי הגן. הבוסתן נבנה בשנות השלושים על ידי עזיז ח'יאט, בן לאחת מהמשפחות הערביות המכובדות והאמידות בחיפה, כבוסתן תענוגות. לאחר שהבוסתן הפסיק לתפקד ככזה הוא הוזנח וקמל, בריכות המים והתעלות העלו עובש, צמחייה פראית השתלטה על ערוגות צמחי התבלין והטרסות והמבנים ששימשו את פועלי הבוסתן התפוררו. 
גם במצבו המתפורר, לאורך השנים היה הבוסתן אבן שואבת ומקור השראה לאמנים, מוזיקאים, משוררים ופעילים חברתיים, ביניהם יצחק דנציגר, שהגיע למקום עם קבוצות סטודנטים מהפקולטה לאדריכלות בטכניון, מיכה אולמן ועמוס גיתאי בסרטו “אסתר”, שפעלו בבוסתן מאז שנות השבעים. בתחילת שנות ה-2000 הוא התגלה מחדש על ידי האמן והפעיל החברתי איל פרידלנדר, אשר החל ליזום פעולות לטיפוח הבוסתן ולהעלות מודעות ציבורית למצבו העגום. כחלק מפעילות זו, הוקמה בדצמבר 2006 "הקואליציה לשימור בוסתן כיָאט" שמנתה מספר ארגוני חברה אזרחית (שתי"ל, המועצה לשימור אתרים, העמותה לקדמה חברתית, החברה להגנת הטבע ופעילים חברתיים) במטרה לשקם ולהאיר מחדש את הבוסתן כמו גם לגייס את עיריית חיפה למעורבות והשקעה בשימורו. 
הפעולות שהתבצעו במקום בתקופה זו התאפיינו בפרקטיקה אמנותית-חברתית-סביבתית: ערבי אמנות, מיצג ומוזיקה, יצירות אמנות ושירה במרחב הבוסתן, ימים שהוקדשו לניקיון הבוסתן, נטיעת עצים ושיקום הצמחייה, הרצאות וכנסים בפורומים שונים. פעולות שחלקן אוונגרדיות בעלות אופי מחאתי, אנרכיסטי, מחתרתי המהולות באידיאליזם ואף בהרואיות. לאורך כל הדרך, פעולות אלה לוו בעבודה מתמשכת ב'צינורות המקובלים' בדמות פניות ותכתובות, ישיבות וסיורים בבוסתן אל מול עיריית חיפה. לצד אלה, במהלך השנים סיפורו של הבוסתן והמאבק של הקואליציה קיבלו חשיפה בכתבות ודיווחים בתקשורת המקומית והארצית. שיאה של הפעילות בבוסתן בפרויקט שיזמו פרידלנדר ועבד עאבדי בשלוש השנים האחרונות, שבמרכזו מפגשים בין אמנים מתחומים שונים – אמנות חזותית, מיצג, מוזיקה, ספרות ושירה – שהוזמנו לבוסתן להגיב וליצור בהשראתו. 
התערוכה בוסתן כַֿיָאט מתחלקת לשני פרקים, כאשר ההיסטוריה של המקום עד שנות השמונים מוצגת במוזיאון העיר חיפה ואילו הפרק המוצג בגלריית בית הגפן מציג את הפעילות הענפה שמתקיימת בבוסתן ובעקבותיו מתחילת שנות ה-2000. בתערוכה מוצגות עבודותיהם של יוצרים אשר רשמו, שרבטו, ציירו, כתבו, שרו ורקדו את רשמיהם מהבוסתן והביאו לתוך היצירה את החוויה לעיתים הרגעית של ההשתאות מקסמו לצד ההזנחה של יופיו הגנוז. ואכן, רוב העבודות מציגות התרשמות ראשונית בדמות סקיצות על חומרים דלים וזמינים בפעולת ציור מהירה המביעה את מהותן של הפעולות הארעיות ואף המאולתרות שהתקיימו בו לאורך השנים. 
ההתבוננות הרחבה, חסרת ההיררכיה, שמציעה התערוכה המציגה אלה לצד אלה עבודות אמנות ופריטים ארכיונים – תכתובות ופתקים מהוהים אשר מספרים את סיפור המאבק הציבורי של הקואליציה מול הגורמים הממסדיים, התצלומים והכתבות המתעדים את הפעולות החברתיות-אמנותיות שהתקיימו בו – מבקשת להביא לא רק את "תוצריהם" של טווח הפעולות שנעשו בבוסתן אלא גם את משך ואופי הפעולות עצמן. כפי שמציע ניקולא בוריו (, 1998 (Relational Aesthetics האמנות העכשווית איננה עוד מקום לעבור בו כי אם מרחב המאפשר לשהות בתוכו לאורך זמן. זהו סוג של אמנות שבה האמן איננו פועל בחלל נפרד וריק אלא לוקח כנקודת פתיחה תיאורטית ופרקטית את כלל היחסים האנושיים וההקשרים החברתיים שבתוכם הם מתקיימים. בד בבד, מבקשת התערוכה לבדוק את היחס בין הפעולה האמנותית לפעולה החברתית כשהיא שואלת את האפשרות שמציע בוריו לאמנות עכשווית שקיומה הוא חלק בלתי נפרד מן החיים, שבה יצירת האמנות יוצרת סביבה חברתית שבה מתכנסים אנשים לפעילות משותפת ותפקידה "איננו עוד יצירת מציאות אוטופית ומדומיינת, אלא להוות דרך חיים ומודלים לפעולה בתוך המציאות הקיימת".
צוות אוצרות: יעלה חזות, איל פרידלנדר, עבד עבדי

תודה על פנייתכם

ההודעה התקבלה במערכת,
נציג שלנו יחזור אליכם בקרוב.