|
|
|

מחול הרוחות

תערוכה קבוצתית לאיה אבו רוקן, נור אבראהים, רובא סלאמה, נרדין סרוגי', למיס עמאר, חנא קובטי

אמנים: איה אבו רוקן, נור אבראהים, רובא סלאמה, נרדין סרוגי', למיס עמאר, חנא קובטי

אוצרת התערוכה: פדוא נעאמנה

פתיחה: מאי 2017
נעילה: אוגוסט 2017


"ידידינו, כשהם מתים, נקברים בקרבנו.... גופם מגיע לבית הקברות, אולם אישיותם נותרת עמנו. אנו, האמנים הפלסטינים, הננו תזמורת. אנו מקהלה אחת... יש לנו ידידים רבים, ורבים מתו. אנו בית קברות מהלך של אותם אנשים שעזבו." מוסטפא אל-חלאג" . 

פרויקט מחול הרוחות קיבץ יחד מספר אמנים פעילים מקומית בתחומי "הקו הירוק", הניצבים מול אותה מציאות ונאלצים להתמודד עם העדר מקורות זמינים של ידע תרבותי מנקודת מבט פלסטינית. כל אחד מן האמנים המשתתפים התבקש להתמקד בעבודתו באישיות פלסטינית ולבסס את יצירתו על מחקר מעמיק. משימת בחירת האישיות לא נועדה להוליד עבודה רטרוספקטיבית, אלא לשמש כנקודת מוצא שתאפשר לאמנים לפתח את מחקרם האישי במסגרת תחום היצירה האוטונומי שלהם. התהליך המחקרי בהקשר של אזור מוכה סכסוך, שבו הקשר פוליטי מכונן את האופן בו מגדירים ותופסים אנשים הפעילים בתחום התרבות, הוא שהפגיש את הפרויקט עם "מחול הרוחות" האינדיאני, שאפשר לאנשים לרקוד, מטאפורית, עם תרבותם שגורשה, ועם אורח חייהם שנדחק לשוליים; תוך התייחסות ופניה לרוחות ולמורשתם התרבותית בחיפוש אחר עידוד ועזרה.
הקונצפט שעמד בבסיס התערוכה נועד, מלכתחילה, לעודד את האמנים לחקור ולשאול שאלות אודות ההיסטוריה של מולדתם, ועל ידי כך לאפשר להם לבחון את זהותם באופן אישי, על בסיס מחקר מעמיק, איסוף מידע ודיון. 
התערוכה שמה לה למטרה להציע ארכיון קטן של השקפות מתוך התבוננות: כל יצירה הינה תולדה של תהליך מחקרי אישי, ושל דיאלוג ומפגש. יחדיו, מתפקדות העבודות בתערוכה כפסיפס של נקודות מבט; מכונת זמן המחברת בין הווה לעבר. 

תודה על פנייתכם

ההודעה התקבלה במערכת,
נציג שלנו יחזור אליכם בקרוב.